سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مجله فارسی پارسی فا 98

چکاپ مسافرتی خودرو

چکاپ مسافرتی خودرو

 

موقع سفر چه چیزهایی را باید رعایت کرد؟

افراد هر چقدر هم که در رانندگی مهارت داشته باشند بازهم مواردی وجود دارد که باید در هنگام استفاده از وسایل نقلیه به خصوص در زمان سفر رعایت کنند تا احتمال بروز حوادث ناگوار را هرچه بیشتر کاهش دهند. از مواردی افراد باید در فصول مختلف و در هنگام سفر آن را رعایت کرده و به آنها توجه کنند عبارتند از:·         

•افرادی که قصد سفر و حضور در جاده را در فصول سرد به خصوص زمستان دارند باید حتما از صحت کار کردن بخاری وسیله ی نقلیه اطمینان حاصل کنند و در صورت وجود مشکل قبل از سفر آن را برطرف کنند.

•به همراه داشتن و یا استفاده از زنجیر چرخ از مهمترین موارد در زمان سفر در فصل زمستان می باشد که باید توسط افراد رعایت شود تا از بروز هرگونه حادثه ی احتمالی ممانعت شود.

•استفاده و همچنین به همراه داشتن ضد یخ مناسب و معتبر آن هم به اندازه ی کافی از نکات ضروری در هنگام مسافرت های زمستانی می باشد که باید توسط افراد رعایت شود.

•روغن موتور از مهم ترین مواردی است که باید همیشه در صندوق عقب خودرو آن را به همراه داشت.

•اطمینان از سالم بودن عاج لاستیک ها نیز در زمان سفر بسیار مهم است، چرا که در صورت ساییده شدن لاستیک ها احتمال لیز خوردن خودرو و همچنین به خطر افتادن جان سرنشینان بسیار بالا می رود.

•سالم بودن گلگیر خودرو نیز از مهمترین مواردی است که در تمام طول سال باید توسط افراد رعایت شود، چرا که گلگیر خودرو از قطعاتی است که جهت جلوگیری از آسیب های جدی به انواع خودرو تعبیه شده و همچنین در زیبایی و همچنین تکمیل بدنه نیز بی تاثیر نمی باشد.

محل قرارگیری گلگیر خودرو از کنار درب عقب و جلو شروع شده و از جلو تا آخر کاپوت خودرو و از انتها تا درب صندوق عقب ادامه داشته و همچنین اطراف چرخ ها را نیز پوشش می دهد. گلگیر خودرو علاوه بر موارد ذکر شده از کثیف شدن بدنه ی ماشین نیز جلوگیری می کند.

•از دیگر مواردی که در تمامی طول سال توسط افراد باید رعایت شود به همراه داشتن لاستیک یدک می باشد، چرا که احتمال خرابی و یا پنچری آن در تمام طول سال ممکن می باشد و افراد باید جوانب احتیاط را رعایت کنند.

موارد ذکر شده چند مورد از مهمترین نکاتی است که در زمان سفر باید توسط افراد رعایت شود تا احتمال وقوع حوادث رانندگی تا حدودی کاهش یافته و جان افراد کمتری در خطر بیفتد. 

از این رو لازم است این موارد به خوبی توسط افراد مختلف رعایت شود تا از اتفاقات ناگوار پیشگیری به عمل آید. پاک کردن شیشه خودرو نیز از ملزومات آغاز مسافرت محسوب می شود.

 

 

نکات ایمنی قبل از سفر

راهنمای نکات ایمنی قبل از سفر

سفر یکی از مواردی است که همه ی افراد به آن علاقه داشته و اغلب به وسیله ی خودروی خود مسافرت می کنند، چرا که مسافرت با وسیله ی نقلیه شخصی از مزایای بسیاری برخوردار می باشد که برخی از آن ها عبارتند از:

1.    توقف در زمان و مکان دلخواه

2.    راحتی در میان همراهان سفر

3.    سرعت بیشتر در حرکت

4.    حرکت از مسیر دلخواه 

اما هنگامی که افراد قصد سفر با خودروی شخصی را دارند باید متناسب با فصلی که در آن مسافرت می کنند نکاتی را در نظر گرفته و مواردی را که باید رعایت کنند. برخی از این نکات عبارتند از:

•      مهمترین مورد قبل از سفر چک کردن چگونگی عملکرد خودرو و همچنین اطمینان از عملکرد این وسیله می باشد که بهترین راه برای اطمینان مراجعه به یک تعمیرگاه مطمئن و معتبر می باشد تا سرویس های مورد نظر بر روی خودرو انجام شود.

•  در صورتی که در فصل تابستان قصد سفر کرده اید، حتما از سالم بودن کولر ماشین خود اطمینان حاصل کنید. چرا که گرمای هوا در جاده ها طاقت فرسا بوده و می تواند موجبات آزار سرنشینان خودرو را فراهم آورد.

•  بهتر است بدانید که سفر در فصل تابستان بسیار امن تر و البته راحت تر از فصل زمستان می باشد، زیرا در فصل زمستان نیاز به رعایت موارد بیشتری می باشد و افراد باید تجهیزات بیشتری را همراه داشته باشند. از جمله ی این تجهیزات زنجیر چرخ و ضد یخ می باشد که وجود آن ها در مسافرت های زمستانی بسیار ملزوم است.

 

 

 

چکاب کامل خودرو قبل از سفر

•اگر افراد در فصول سرد قصد سفر نمایند باید از صحت بخاری خودرو مطمئن شوند و در صورت خرابی آن اقدام به تعمیر نمایند.

•به همراه داشتن لاستیک که از مهم ترین لوازم یدکی خودرو می باشد در تمام طول سال بسیار ضروری است. چرا که هر آن امکان ترکیدن، ساییدگی و پنچر شدن لاستیک های خودرو امکان پذیر می باشد.

•تنظیم کردن باد لاستیک ها نیز در هنگام مسافرت از مهمترین مواردی است که افراد باید رعایت کنند تا به مشکل برنخورند.

•جالب است بدانید شست و شوی ماشین نیز از نکات مهمی است که در هنگام سفر باید انجام شود، چرا که این کار موجب تمیزی و شفافیت شیشه خودرو و آینه ها شده و دید راننده را بهبود می بخشد.

چراغ خودرو ، گلگیر خودرو و برف پاک کن نیز باید کنترل شود تا از درست کار کردن آن ها مطمئن شوید. چرا که هر کدام به نوعی کاربرد داشته و اگر دارای مشکل باشد ممکن است موجب بروز حوادث ناگوار شود.

اهمیت چک کردن خودرو قبل از سفر

بسیاری از افراد از خود می پرسند که:

1.    چک کردن قطعات خودرو قبل سفر مگه اهمیت داره؟

2.    اصلا برای چی باید قبل سفر خودرو رو برای سرویس ببریم مگه بین راه هیچ تعمیرگاهی وجود نداره؟

3.    یعنی ماشین سالمی که عین ساعت کار می کنه، دقیقا زمانی می خواد خراب بشه که ما میخوایم بریم مسافرت؟

4.    ضدیخ ببرم که چی، مگه بین راه نمی فروشن؟ 

این سوالات و بسیاری از سوالات شبیه به این در ذهن اغلب افراد نقش می بندد در زمانی که نکات ایمنی را در یک جایی مطالعه می کنند و یا از جایی می شنوند. 

در حالی که سلامت خودرو و قطعات آن برابر با سلامت سرنشینان خودرو می باشد، چرا که اگر قطعات خودرو سالم باشند و خودرو به خوبی کار کند احتمال وقوع انواع حوادث جاده ای کاهش یافته و به حداقل می رسد.

از این رو باید به افرادی که نسبت به این موضوع بی اهمیت هستند گفت که بله، چک کردن قطعات خودرو و اطمینان از سلامت آن ها بسیار پر اهمیت است. چرا که این بی احتیاطی می تواند علاوه بر خود افراد به ضرر بسیاری از افراد دیگر نیز تمام شود که از جمله ی آن ها باقی سرنشینان خودرو می باشند.